Paragrafta Anlam Test-5

Anlatım teknikleri

1. Yöre; ulaşılmaz kayaların üzerindeki kale ve kilise kalıntıları, asma köprüleri, dik yamaçlarındaki ahşap evleri, nadide orkideleri ve rengârenk kelebeklerin eksik olmadığı çiçekleriyle görülmeye değer bir yerdir. Yakınlardaki Barhal ise Altıparmak Dağları’nın ilerisinde, en yüksek nokta olan Marsis Tepe’nin karşısında kendinden emin bekler durur. Naznara ve Amanezget mahalleleriyle bozulmamış mimari dokusunu sergileyen Barhal, başta Karagöl olmak üzere buzul gölleriyle de göz alıcıdır. Öküz, Davar, Deniz gölleri yörenin diğer süsleridir.
Bu parçadaki anlatım biçimi aşağıdakilerden hangisidir?
a) Öyküleme
b) Betimleme
c) Tartışma
d) Açıklama2. Genç mühendis yeni başlayacağı işin heyecanıyla o gece pek uyuyamamış, sabahı zor etmişti. İştahsızca birkaç lokma bir şey atıştırıp akşam özenle ütülediği elbiselerini giyerek evden çıktı. Yeni aldığı ayakkabılar daha ilk adımlarında ayağını acıtmaya başlamıştı. Olsun, hayalini kurduğu mesleğini yapma imkanına kavuşmuştu ya!
Bu parçada aşağıdaki anlatım tekniklerinden hangisi kullanılmıştır?
a) Açıklayıcı anlatım
b) Betimleyici anlatım
c) Tartışmacı anlatım
d) Öyküleyici anlatım3. Ahmet Hamdi Tanpınar Cumhuriyet'in ilk yıllarında öğretmenliğe başlamış bir şair, aynı zamanda roman ve öykü yazarı, çevirmen, makale yazarı, deneme yazarı ve edebiyat tarihçisidir. İlk romanı olan "Mahur Beste", 1944 yılında Ülkü Dergisi'nde yayımlanmış, kendi yaşamından kesitler bulunan "Huzur" adlı romanı ise 1949 yılında yayımlanmıştır. Ankara, İstanbul, Konya, Bursa ve Erzurum'u anlattığı "Beş Şehir" adlı önemli deneme çalışması 1946 yılında kitap olarak basılmıştır.
Bu parçada aşağıdaki anlatım tekniklerinden hangisi kullanılmıştır?
a) Açıklayıcı anlatım
b) Betimleyici anlatım
c) Tanımlayıcı anlatım
d) Öyküleyici anlatım4. Aşağıdaki metinlerin hangisinde anlatım birinci kişi ağzından yapılmıştır?
a) Alperen, uzun bir yaz tatilinden sonra yarın okulların açılacak olmasının verdiği heyecanla o gece pek uyumamış, sabahı zor etmişti.
b) Burak maçın son dakikalarında attığı gol ile takımını galibiyete taşıdı.
c) Uzun süren araştırmalar sonucunda hastalığın tedavisini bulduk.
d) Uçak bulutların üzerine çıkınca başını pencereden uzattı. İlk defa bulutlara yukarıdan bakıyordu.5. Aşağıdakilerin hangisinde anlatım birinci kişi ağzından yapılmıştır?
a) Bu sahil kasabasına her geldiğinde huzur dolu bir ortam bulur ve yeni öykülerini yazmaya başlardı.
b) Ne zaman ilkokul öğretmenimle karşılaşsam hemen gider elini öperim.
c) Rahmetli babasından kalma bu kol saatini yıllardır saklıyor. Çünkü onun için manevi değeri çok büyük.
d) Emekli olduktan sonra köyüne yerleşti. Yıllardır şehrin gürültüsünden bıkmıştı. Şimdi bahçesinde sebze yetiştiriyordu.6. Zühre, Tahir'in başına gelenlere çok üzülür. Onun kurtarılması için Göl Padişahı'nın kızına mektup yazar. Padişahın kızı Tahir'i kurtarır ancak görür görmez ona aşık olur. Tahir ise Zühre'yi sevdiği için bu aşka karşılık vermez. Dua eder ve yine Hz. Hızır'ın yardımıyla Zühre'nin yanına gelir.
Bu metnin dil ve anlatımıyla ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
a) Üçüncü kişi ağzından yapılmıştır.
b) Betimlemelerden yararlanılmıştır.
c) Öyküleyici anlatım tekniği kullanılmıştır.
d) Kurallı cümleler kullanılmıştır.7. O sırada iri kıyım, atletik vücutlu Mustafa uzaktan göründü. Yolda duran el arabasını sanki kuş kadar hafif bir şeyi kaldırıyormuşçasına kaldırıp bir kenara koydu. Doğrusu ya, giysileri ile teni aynı renk olan, kocaman gövdeli, geniş omuzlu, saçı sakalına karışmış bu adamın ince ruhlu, duyarlı bir mimar olduğunu bilseler hepsi küçük dillerini yutarlardı. (Mavi Zamanlar)
Bu parçada aşağıdaki anlatım tekniklerinden hangisi kullanılmıştır?
a) Açıklayıcı anlatım
b) Öyküleyici anlatım
c) Tartışmacı anlatım
d) Betimleyici anlatım


DİĞER TESTLER İÇİN → tıklayın