Sözcükte Anlam Test-4

Deyimler

1. Çok sevdiğimiz ve saydığımız bir büyüğümüzdü Yusuf amca. Yılların getirdiği bir ağırbaşlılığı vardı. Biz yeni yetmeler sevmediğimiz bir durum karşısında hemen heyecanlanırken o ise önce ne olduğunu anlayıp dinlemeye çalışır, gönlünü serin tutardı.
Altı çizili söz grubunun bu cümleye kattığı anlam aşağıdakilerden hangisidir?
a) sıcaktan bunalmak
b) sakin ve soğukkanlı olmak
c) meraklı olmamak
d) çok üzülmemek2. Laodikya Antik Kenti'nde 13 yıldır kazı ve restorasyon çalışmaları devam ediyor. 2016 yılı içerisinde özellikle Kutsal Agora ile Batı Tiyatrosu'ndaki çalışmalara ağırlık verildi. Bu çalışmalarda elde edilen bulgular tarihe ışık tutmaya devam ediyor.
Bu paragrafta yer alan altı çizili sözün cümleye kattığı anlam aşağıdakilerden hangisidir?
a) aydınlatıcı, yol gösterici bilgiler vermek
b) örnek olmak
c) karanlık bir ortamı ışıkla aydınlatmak
d) geçmişin sırlarını örtmek3. Eğitimci okuyarak, araştırarak, sorgulayarak sürekli kendini geliştirmelidir. Gündemi takip etmeli, güncel olaylardan uzak kalmamalıdır. Özellikle teknolojik yönden kendini yenilemeli, derslerinde bu tür materyalleri kullanmalıdır. Çünkü içinde yaşadığımız zaman bunu gerektirir. Çağın gerisinde kalmış bir eğitimcinin başarılı olması biraz zordur.
Bu parçadaki altı çizili sözle anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir?
a) Çalışmalarıyla zamanını geride bırakmak
b) Eskiye özlem duymak, gelenekçi bir yol izlemek
c) Yeniliklere uyum sağlayamamak
d) Teknolojiyi eğitimle bütünleştirmek4. Yazarlık serüvenim, babamın arkadaşı ve aynı zamanda liseden edebiyat hocam olan Mesut Bey'e özenerek başladı. Mesut Bey çok usta bir yazardı. Konularını genellikle tarihten aldığı romanlarında kendine özgü kurgularıyla okurlarını geçmişe götürür, onları betimlemeleriyle olayın içine çekerdi. O, adeta sözcükleri parmağında oynatır, etkileyici üslubuyla tarihî olayları yeniden yaşatırdı.
Bu parçada altı çizili söz grubuyla anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir?
a) Yazarken hiç yorulmamak
b) Samimi bir üslup, akıcı bir dil kullanmak
c) Mecaz anlatıma ağırlık vermek
d) Sözcükleri istediği gibi rahatlıkla kullanmak5. Bağlamayı ilk elime aldığımda perdelere dokununca çıkan o çiğ ses beni çok rahatsız etmişti. Bağlama hocam Hasan Bey büyük bir sabırla bana saz çalmayı öğretmeye çalışsa da ben onun gibi çalamadığım için her seferinde biraz daha ümitsizliğe kapıldım. Ancak pes etmedim ve sonunda yılların emeği meyvesini verdi. Artık ben de usta bir bağlama virtüözü oldum. Şimdi gözüm kapalı çalabiliyorum. Tellere hükmederken, perdelerin arasında gezinirken hiç zorlanmıyorum. "Merdiven bile basamak basamak çıkılır." derdi rahmetli dedem. İnsan, yıllar geçtikçe sevdiği işi daha iyi yapıyor.
Paragraftaki altı çizili söz grubunun cümleye kattığı anlam aşağıdakilerden hangisidir?
a) Notalara bakmadan çalabilmek
b) Türküleri ezbere söylemek
c) Sanatında son derece ustalaşmak
d) Gözünü işinden ayırmamak6. Formula 1'de bu yılın şampiyonu Nico Rosberg oldu. Kariyerinin ilk şampiyonluğunu kazanan Rosberg, birincilik kürsüsünde kupasını kaldırdıktan sonra bir gazetecinin sorusu üzerine şunları söyledi: "Bulunduğum yere tırnaklarımla kazıyarak geldim!"
Altı çizili söz grubunun bulunduğu cümleye kattığı anlam aşağıdakilerin hangisinde vardır?
a) Sağlıksız beslenmek bir sporcu için büyük risktir.
b) Önemli başarılar büyük mücadeleler sonucu elde edilir.
c) Zirveye çıkan yolda kimseyi umursamamak gerekir.
d) Başarmanın yolu çok çalışmak değil, çok zaman harcamaktır.7. Şair, ilk şiir denemelerine başladığında henüz lisede öğrenciydi. Sevdiği kıza şiirler yazıyor, onun bulutlu ve sisli gönül dünyasının kapılarını aralamaya çalışıyordu. Hatta iyi dizeler oluşturmak için usta şairleri taklit etmeye yönelmişti. Zamanla şiir onun gönlünde daha fazla yer etmeye başladı. Birçok konuyu işledi şiirlerinde. Sözcükler arasında farklı dans türleri, imgeler denedi. Serbest yazdı bazen, kafiyeleri denedi, bazen de hecelerin izini takip etti. En sonunda kendi sesini buldu. Artık usta bir şair olarak yazın hayatımızdaki yerini aldı.
Paragraftaki altı çizili söz grubunun cümleye kattığı anlam aşağıdakilerden hangisidir?
a) Farklı bir sanat dalına yönelmek
b) Kendine özgü bir tarz oluşturmak
c) Taklitten öteye gidememek
d) Üslubunu değiştirmek8. Bozkırın düzlüğünde yer alan bu şirin köy, ılık bir bayram gününü karşılamıştı. Yusuf dede her bayram olduğu gibi yine çok heyecanlıydı. Gözleri yollarda torunlarının, oğlunun ve gelininin gelmesini bekliyordu.
Bu parçadaki altı çizili söz grubunun cümleye kattığı anlam aşağıdakilerin hangisinde vardır?
a) Tekrar okuluna dönmeni hasretle bekliyoruz.
b) Köyümün tozlu topraklı yollarında koşardık.
c) Yağmurun toprağa can verdiği gibi umutlarımızı yeşertir sevgi.
d) Okul idaresince yapılan her davet, ayrı bir tedirginlik demekti onun için.9. Ben sadece gül alıp gül satan bir yazar değilim. Objektif bakış açısıyla ele aldığım bir olayın aksaklıklarını da yazıya dökerim. Eleştirel düşünce ne için vardır? İnsanın kendi gözüyle göremediği eksik taraflarını başkalarının tespitiyle fark etmesi ve bu sayede yanlışından dönmesi için. Bunun yanında tabii ki bir çalışmanın başarılı ve güzel taraflarını da okura anlatmak gerekir.
Bu parçadaki altı çizili söz grubuyla anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir?
a) Bir eserde doğa betimlemelerine yer verilmelidir.
b) Bir eserin üslubu içeriğinden daha önemlidir.
c) Bir eserde güzellikler ve olumlu davranışlar ön plana çıkarılmalıdır.
d) Bir eserde hem güzellikler hem de aksaklıklar dile getirilmelidir.10. Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte istediği liseye yerleştiğini duyunca ...............
Bu cümledeki boşluk aşağıdaki deyimlerden hangisiyle tamamlanamaz?
a) dünyalar onun oldu.
b) ağzı kulaklarına vardı.
c) havalara uçtu.
d) burnu büyüdü.


DİĞER TESTLER İÇİN → tıklayın