Paragrafta Anlam Test-7

Düşüncenin akışını bozan cümle

1. Çocuklar için hikayeler yazmak birçok kırmızı çizginin olduğu bir durumdur. (I) Öncelikle metinlerin içinde şiddet içerikli ifadeler olmamalıdır. (II) Çocukların seviyelerine uymayan olaylardan bahsedilmemelidir. (III) Hakaret ya da argo kullanım içeren sözcükler tercih edilmemelidir. (IV) Kısacası özgür ve serbest bir alandır çocuk yazarlığı.
Bu paragrafta numaralanmış cümlelerden hangisi düşüncenin akışını bozmaktadır?
a) I
b) II
c) III
d) IV2. Kitap okumak hayatımın en güzel uğraşılarından birisi. İş yerinde ara verildiği zaman okurum, evde boş kaldığım zaman okurum, bir parka gittiğimde hep kitap okurum. Bir türlü vakit bulamadığım için hep uzak kaldım kitaplardan. Dedikodu yapmak veya boş işlerle uğraşmak yerine okumayı tercih ediyorum.
Yukarıdaki paragrafın akışını bozan cümle hangisidir?
a) Kitap okumak hayatımın en güzel uğraşılarından birisi.
b) Bir türlü vakit bulamadığım için hep uzak kaldım kitaplardan.
c) Dedikodu yapmak veya boş işlerle uğraşmak yerine okumayı tercih ediyorum.
d) İş yerinde ara verildiği zaman okurum, evde boş kaldığım zaman okurum, bir parka gittiğimde hep kitap okurum.3. (I) Şehirde yaşamak herkesi strese itiyor. (II) İnsanlar işe yetişme telaşıyla evden çıkıyorlar ve asık suratla güne başlıyorlar. (III) Trafikte yaşanan kural ihlalleri, yanlış davranışlar ve bir türlü ilerlemeyen araçların getirdiği yoğunluk da cabası. (IV) Kısacası köy hayatından daha huzurlu ve sakin bir ortam var şehirde.
Bu paragrafta numaralanmış cümlelerden hangisi düşüncenin akışını bozmaktadır?
a) I
b) II
c) III
d) IV4. Günümüz gençleri televizyon dizilerindeki gösterişli ve zengin hayatlara bakıp aldanıyorlar. Aldandıkları nokta ise zenginlik ve lüks içinde yaşayanların gerçek mutluluğu yakalayan insanlar olduğu. İşte gençlerimiz de bu dizilere özenip gösterişten uzak, mütevazi ve kanaatkâr bir hayat yaşamak sevdasındalar. Oysa zenginliğin bir sınırı yoktur. İnsanlar kazandıkça daha da hırslanırlar ve gözlerini yukarılara dikerler. Böylece bir türlü bitmek bilmeyen kazanma hırsıyla toprak olur giderler.
Bu parçada düşüncenin akışını bozan cümle aşağıdakilerden hangisidir?
a) İşte gençlerimiz de bu dizilere özenip gösterişten uzak, mütevazi ve kanaatkâr bir hayat yaşamak sevdasındalar.
b) Bir türlü bitmek bilmeyen kazanma hırsıyla toprak olur giderler.
c) Aldandıkları nokta ise zenginlik ve lüks içinde yaşayanların gerçek mutluluğu yakalayan insanlar olduğu.
d) İnsan kazandıkça daha da hırslanır, gözünü yukarılara diker.5. Çeşitli alanlarda tanınmış, başarılı olmuş kişilerin hayatlarını anlatan yazı türüne biyografi denir. Biyografi yazmak titiz bir çalışma gerektirir. Öncelikle biyografisi yazılacak kişinin hayatı hakkında tarafsız bir araştırma yapılmalıdır. Kişinin yaşam öyküsü gerçeğe uygun bir şekilde yazıya aktarılmalıdır. Bu sebeple yazarın kurgu becerisi ve düşüncelerini yazıya aktarması, biyografi yazarlığı için oldukça önemlidir.
Bu parçada düşüncenin akışını bozan cümle aşağıdakilerden hangisidir?
a) Öncelikle biyografisi yazılacak kişinin hayatı hakkında tarafsız bir araştırma yapılmalıdır.
b) Kişinin yaşam öyküsü gerçeğe uygun bir şekilde yazıya aktarılmalıdır.
c) Bu sebeple yazarın kurgu becerisi ve düşüncelerini yazıya aktarması, biyografi yazarlığı için oldukça önemlidir.
d) Biyografi yazmak titiz bir çalışma gerektirir.


DİĞER TESTLER İÇİN → tıklayın